התחדשות עירונית

תחום ההתחדשות העירונית בישראל, אשר בא לידי ביטוי בעיקר בפרויקטי פינוי – בינוי ותמ”א 38, נחשב לתחום חדש יחסית, אשר כאשר הפציע בשוק הדיור הישראלי, עורר תקוות רבות, בעיקר בליבן של אותן אוכלוסיות יעד אליהן הוא פנה – דיירים ובעלי דירות שידם אינה משגת רכישת דירה באזור מטופח יותר.

 

עם השנים, התגלו הסדקים בתמונה אותה ציירו יוזמי ההתחדשות העירונית, כנקודת החולשה העיקרית היא אי שוויון הכוחות בין העומדים משני צידי העסקה – היזם (שלרוב, מגובה ברשות המקומית ובסוללה של עורכי דין ממולחים) מול הדיירים (אזרחים, אשר רובם חסרי ידע משפטי, מן הסתם) ולכן, משקלם במשא ובמתן המתנהלים מול היזם הינו זעום, אפסי ממש, וכתוצאה מכך, גם עמידתם על הזכויות המגיעות להם לוקה בחסר.

 

במה יכול לסייע עורך דין המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית?

עורך דין המתמחה בתחום ילווה את הדיירים בבניין המועמד לביצוע הפרויקט מהשלבים המקדימים (כמינוי נציגות הדיירים, עריכת מכרז קבלנים / יזמים וניהול המו”מ), דרך תקופת ביצועו של הפרויקט וכלה בוידוא כי כל אחד מהדיירים יקבל את חלקו המובטח (או, במקרים של תמ”א 38, כי היזם / קבלן אכן עמד בהסכם ככתבו וכלשונו).

עורך דין מקצועי המנוסה בתחום מהווה עבור הדיירים גם את הכתובת המקצועית לשאלות שונות המטרידות אותם לפני תחילת הפרויקט וגם את המגן לזכויותיהם, אשר כמ

חייבים עורך דין?

מאחר והניסיון המר מאד מורה כי יוזמת ההתחדשות העירונית, כרעיון לכשעצמו, הינה מבריקה, אולם הביצוע לוקה מאד בחסר, והצד הנפגע (באופן טבעי) הוא הצד שאיננו מגובה (כלומר, הצד של הדיירים, שאיננו נעזר בייעוץ מקצועי כחלק מהתנהלותו השוטפת).

ברור כי כניסה לפרויקט כזה ללא ליווי של עורך דין המתמחה בתחום טומנת בחובה סיכונים רבים.

התמודדות עם אתגרים כמו רמאות מכוונת מצד היזם / קבלן ואף מציאות שהינה תוצאה של הנסיבות (למשל, איחור במועד מסירת המפתח בשל נסיבות שאינן בשליטת הקבלן) יכולה להימנע ולהיחסך מהדיירים, בזכות שימוש בשירותיו של עורך דין המייצג את זכויותיהם ונלחם עליהן. 

Call Now Button